Home LED TV ELISTA 43 inch Ultra Smart TV Black LED-SF43EJB81 3840 X 2160
Back to products
Elista Ultra HD 65 inch Smart Tv
Elista
ELISTA 43 inch Ultra Smart TV Black LED-SF43EJB81 3840 X 2160
Highlights :
  • Display: UHD
  • Display Size: 43 ” (109cm)
  • Panel Type: A+
  • Resolution: 3840 X 2160
  • Smart TV: Yes
  • Highlight Points: Bezel-Less / Voice Remote / BT/ Cloud UI/
Out of stock
Compare
Add to wishlist
Category: LED TV
Share:
  • Description
  • Additional information
  • Reviews (0)
  • Shipping & Delivery
Description
Description (ELISTA 43-inch Ultra Smart TV):
Picture
  • Selectable Picture Modes: 5
  • Noise Reduction: Yes
  • Zoom Mode: 16:9/4:3/ZOOM1/ZOOM2
  • Colour Temp : Yes(Normal / Warm / Cool)
Audio
  • Selectable Sound Modes: 5
  • Speaker: 20w
  • Surround Sound: Yes
  • Bass / Treble / Balance: Yes
  • CEC/ARC: Yes
  • Audio Only: Yes
  • No.of Speaker: 2
Connectivity
  • RF IN: 1
  • AV IN: 2
  • USB Inputs: 2
  • HDMI Input 2.0 : 3
  • Ethernet: 1 (RJ45)
  • Earphone Out: 1
Panel Specifications
  • Panel: A+ Grade
  • Aspect Ratio( Panel) : 16:9
  • Resolution: 1920(H) X 1080 (V), Refresh Rate: 60 Hz
  • Response Time: 8mS
  • Contrast Ratio: 4000:1 (Typical)
  • Brightness : 320 Nits +/- 10%
  • Viewing Angle: 178° (H) X 178° (V)
  • Display Color: 16.7M
Rating
  • Operating Voltage Range Ac: 100 – 240 VAC
  • Power Consumption (Max): 85W
  • Power Consumption In Standby Mode: ≦ 0.5W
Accessories
  • Wall Mount: Yes
  • Base Stand: Yes (L&R)
  • Instruction Manual: Yes
  • Remote Handset: Yes
  • Battery: 2 X AAA
Smart Features
  • Launcher: Certified AOSP
  • CPU: QUAD-CORE
  • Android: Android 9.0 (AOSP)
  • Ram: 1GB
  • Flash: 8GB
  • Inbuilt Wifi: Yes
  • Browser: Yes
  • Wifi Connectivity: Yes
  • Miracast: Yes
  • Share: Yes
  • Bluetooth Support: Yes
  • App Installer: Yes
Additional information
Weight 67 kg
Dimensions 108 × 15.5 × 65 cm
Brand
Elista
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “ELISTA 43 inch Ultra Smart TV Black LED-SF43EJB81 3840 X 2160” Cancel reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Shipping & Delivery
Related products
-42%Sold out
Compare
Elista Ultra HD 55inch Smart TV (LED -WU55EKC73)
LED TV
Display: UHD
Display Size: 55" (140 cm)
Panel Type: A+
Resolution: 3840 x 2160
Launch Year: Sep-22
Warranty: 1 + 2 Year
Highlight Points: Web OS/ Magic Remote / Bezel Less /Built In Alexa / BT / Dolby/Thin Q App
Speaker: 20 Watts
Power Consumption: 300W
Operationg Voltage Range: AC 100V - 240V, 50/60Hz
Add to wishlist
Read more
Quick view
-45%Sold out
Elista 24 inch Full HD Smart TV | A+ Panel Type | LED – SH24ECA66
LED TV, Smart TV
  • Elista 24 inch Smart TV(60 cm) HD Display
  • A+ Grade Panel | Bezel-less
  • 1366 x 768 Resolution
  • Side Firing Box Speakers
  • 2 x HDMI Port | 2 x USB Port
Read more
Quick view
-54%Sold out
Elista 24 inch HD TV | A+ Panel Type | LED-NH24ECA59
LED TV
  • 24-inch (60 cm) HD Display
  • A+ Grade Panel | Bezel-less
  • 1366 X 768 Resolution
  • 1 x HDMI Port | 2 x USB Port
  • 60w, 0.5 W (Standby) Power Consumption
-38%Sold out
Elista 32 inch HD Smart TV (LED-SH32EBA64)
Product Description
Model: LED-SH32EBA64
-19%Sold out
Elista 32 Inch Smart TV (80 cms) HD Ready LED TV LED-SH32EJB55, Black
  • Resolution: HD Ready (1366 x 768p) | Refresh Rate: 60Hz
  • Sound: 20 Watts Output (10 x 2) with Dolby Audio
  • Display: A+ Grade Panel |HD Ready | Premium Finish Design | Slim Bezel Design
-39%Sold out
Elista Ultra HD 50-inch Smart tv (LED -WU50EKC72)
Display Size: 50" (126 cm)
Launch Year: Sep-22
Warranty: 1 + 2 Year
Speaker: 20 Watts
Power Consumption: 180 W
-25%Sold outNew
Elista Ultra HD 65 inch Smart Tv (LED -WU65EKC74)
Display Size: 65" (165 cm)
Power Consumption: 180 W
-35%Sold out
Elista 98 cm (40 inch) Full HD LED Smart TV Black LED-SH40ECA62
Product Description
Model: LED-SH40ECA62
TP-Link
Free Shipping.
On Every Order
24/7 Support.
We Are Here
Online Payment.
100% safe & secure